• تاریخ انتشار خبر: پنج‌شنبه, 30 می , 2024 | 16:36 | کد خبر : 58993 |
 •   

  نفت ساران گزارش می دهد ؛ در بررسی اعتبارنامه‌های منتخبان مجلس، چند تن از نمایندگان به سرپرستی «مالک شریعتی» به تایید اعتبارنامه «غلامرضا تاجگردون» اخراجی مجلس یازدهم اعتراض داشتند.

  نفت ساران؛

  سومین جلسه علنی دوازدهمین مجلس صبح امروز «پنج‌شنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۳»، به ریاست محمدباقر قالیباف و با حضور ۲۷۴ نماینده آغاز شد و رسیدگی و تصویب اعتبارنامه منتخبان دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در دستورکار منتخبان مجلس قرار گرفت.

  در زمان ارائه گزارش شعب، درگیری‌ و دعوای شدیدی در صحن مجلس سر اعتبارنامه «غلامرضا تاج‌گردون» اخراجی مجلس یازدهم رخ داد؛ صحن علنی مجلس ملتهب شده است و نمایندگان به جدال با هم پرداخته‌اند.

  در همین راستا، روز گذشته «چهارشنبه، نهم خردا ماه»، این نمایندگان مجلس نامه اعتراضی به هیات رئیسه مجلس مبنی بر تایید اعتبارنامه غلامرضا تاج‌گردون اخراجی مجلس یازدهم ارسال کرده بودند.

  در بررسی اعتبارنامه‌های منتخبان مجلس، چند تن از نمایندگان به سرپرستی «مالک شریعتی» به تایید اعتبارنامه «غلامرضا تاجگردون» اخراجی مجلس یازدهم اعتراض داشتند. 

  اختلاف نظر این است که تعدادی از نمایندگان می‌گویند باید اعتبارنامه منتخبان در صحن نیز به رأی گذاشته شود ولی قالیباف معتقد است که دیگر نیازی به این کار نیست. اگر هم کسی به اعتبارنامه یکی از منتخبان اعتراضی داشته، باید در شعبه مورد نظر مطرح می‌کرده و در صحن نه رای‌گیری صورت می‌پذیرد و نه به اعتراضی رسیدگی می‌شود. البته در نهایت اعتبارنامه تاجگردون اخراجی مجلس یازدهم تایید شد.

  همین موضوع سبب شد تا این افراد در جایگاه هیئت رئیسه مجلس حضور پیدا کنند و نسبت به تایید اعتبارنامه تاجگردون اخراجی مجلس یازدهم اعتراض کنند. البته اخراجی مجلس یازدهم و حامیانش نیز به این موضوع واکنش نشان دادند و این موضوع باعث درگیری بین رضا تقی‌پور منتخب مردم تهران و مهرداد گودرزوند چگنی منتخب مردم رودبار و متشنج شدن چند دقیقه‌ای مجلس شد.

  سپس اعتبارنامه مالک شریعتی در صحن علنی تایید شد؛ درحالی که اعتراض‌ها نسبت به اعتبارنامه او وجود داشت. پس از تایید شورای نگهبان، این اعتبارنامه تایید شد اما مالک شریعتی نسبت به این موضوع اعتراض داشت و معتقد بود که باید اعتبارنامه‌اش مجدداً بررسی شود تا این موضوع باعث نشود تا اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون اخراجی مجلس یازدهم تایید شود، اما محمدباقر قالیباف نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و گفت این موضوع مورد تایید نیست و باید از طریق شعبه و رییس آن پیگیری شود.

  در نهایت، این کشمکش، با تایید اعتبارنامه «مالک شریعتی» منتخب مردم تهران و اعتبارنامه «غلامرضا تاجگردون» اخراجی مجلس یازدهم در صحن علنی مجلس خاتمه پیدا کرد.

  خط و نشان مالک شریعتی و غلامرضا تاج‌گردون اخراجی مجلس یازدهم برای یکدیگر در جریان بررسی اعتبارنامه‌ها

  منتخبان مردم تهران و گچساران هرچند با یکدیگر به صورت فیزیکی درگیر نشدند ولی در همان ابتدای بررسی اعتبارنامه ها برای هم با ایما و اشاره خط و نشان کشیدند.

  در جلسه علنی روز پنج‌شنبه «۱۰ خردادماه» مجلس شورای اسلامی، بررسی گزارش شعب درباره اعتبارنامه‌های منتخبان در دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در دستورکار قرار گرفت.

  حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی در جلسه علنی امروز مجلس در اخطاری با استناد به اصول ۶۶ و ۹۳ قانون اساسی و همچنین ماده ۲۹ آئین نامه داخلی مجلس اظهار کرد: در اصل ۶۶ گفته شده که ترتیب انتخابات رئیس، هیئت رئیسه و تعداد کمیسیون‌ها و دوره تصدی آنها و امور مربوط به مذاکرات و انتظامات مجلس به وسیله آیین نامه داخلی مجلس معین می‌گردد؛ همچنین در اصل ۹۳ قانون اساسی گفته شده که مجلس شورای اسلامی بدون وجود شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد مگر در مورد تصویب اعتبار نامه نمایندگان و ۶ عضو حقوقدان شورای نگهبان.

  او گفت: اعتبارنامه نمایندگان از مقولاتی نیست که بصورت مجموعه‌ای قرائت شود و سکوت و عبور کنیم. خواهشم این است که با توجه به رویه مجلس قبل و عبارتی که در اصل ۹۳ است و همچنین با توجه به ماده ۲۹ آئین نامه داخلی، و همچنین درخواست ۵۳ نفر از نمایندگان در این زمینه، مرّ قانون انجام شود.

  در ادامه محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار نماینده تهران اظهار داشت: در این زمینه ماده ۲۹ تکلیف را روشن کرده است؛ هرگونه اعتراض به اعتبارنامه‌ها باید در شعب بررسی شود و در شعبه یا تصویب یا رد می‌شود؛ اگر به هر دلیلی در شعب رد شد، شعب مراتب را ارجاع می‌دهد به هیئت رئیسه، سپس با تشخیص هیئت رئیسه، موضوع به هیئت تحقیق و بررسی که برای این کار پیش‌بینی شده است؛ اگر هم هیئت تحقیق موضوع را تایید کرد دیگر تایید شده است و این موضوع در آئین نامه داخلی روشن و شفاف است.

  او تاکید کرد: طبق قانون آیین‌نامه داخلی کار را انجام می‌دهیم و هر کسی اعتراضی به آئین نامه‌ای دارد، این اعتراض باید در شعب مطرح شود و روندی که ذکر شد، طی شود. اگر باز اعتراضی هم مطرح باشد، در هیچ جای آئین نامه نیامده که به اعتبار نامه در صحن می توان اعتراض کرد. تشخیص مغایرت یا عدم مغایرت موضوع به رای گذاشتن این مسأله نیز با رئیس جلسه است.

  در جریان ارائه گزارش شعب در صحن مجلس، مالک شریعتی نیاسر نماینده تهران که پیش از این به اعتبارنامه اخراجی مجلس یازدهم معترض بود، در جایگاه هیات رییسه حاضر شد و از محمدباقر قالیباف که ریاست صحن مجلس را بر عهده داشت خواست نامه اعتراض جمعی از نمایندگان به این اعتبارنامه را در صحن مطرح کند.

  خط و نشان اخراجی مجلس یازدهم و شریعتی برای یکدیگر

  در این شرایط مالک شریعتی و اخراجی مجلس یازدهم با  ایما و اشاره از دور برای یکدیگر خط و نشان کشیدند که چنین شرایطی سبب شد مهردادگودرزوند چگینی منتخب رودبار در حمایت اخراجی مجلس یازدهم و رضاتقی پور انوری منتخب تهران در حمایت از شریعتی مقابل هم ایستاده و حتی یکدیگر را با دست هُل دهند که سرانجام با حضور سایر نمایندگان از درگیری فیزیکی جلوگیری شد.

  پیش از این مالک شریعتی در صفحه شخصی خود در شبکه مجازی «ایکس» نامه اعتراض جمعی از منتخبان به ⁧اعتبارنامه اخراجی مجلس یازدهم ⁩ را منتشر کرد. مالک شریعتی، قاسم روانبخش، زهره سادات لاجوردی، کامران غضنفری، امیرحسین ثابتی، ابراهیم رضائی و روح الله نجابت نامه اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون را امضا کرده‌اند.

  نفت ساران یادآور می شود ؛ به علت نقض فاحش و مشمئز کننده تایید اعتبار نامه اخراجی مجلس یازدهم از حوزه انتخابیه استان کهگیلویه و بویر احمد با ابتدای حرف اول نام وی ” غ” و ادامه نام خانوادگی با حرف ” ت ” مبنی بر نقض قوانین حاکم بر مجلس شورای اسلامی و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در کنار تکمیل آرمان های بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره)و همچنین فرمایشات مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای ( مدظله العالی ) بنا به شهادت مالک شریعتی نیاسر و ۶ تن از دیگر نمایندگان امضاء کننده اعتراض به اعتبار نامه آن نماینده از لحظه انتشار، نام ”  اخراجی مجلس یازدهم ” جایگزین نماینده حوزه انتخابیه گچساران و باشت در کلیه اخبار پایگاه اطلاع رسانی نفت ساران تا پایان کار مجلس دوازدهم درج می گردد.


  Warning: Use of undefined constant getILikeThis - assumed 'getILikeThis' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naftsara/public_html/1111/wp-content/themes/bayan/single-1.php on line 73

  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط نفت ساران در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  وارد کردن آدرس ایمیل اختیاری می باشد

  وارد کردن آدرس وبسایت اختیاری می باشد

  امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
  • تازه ترین خبرهای ورزشی نفت ساران