• تاریخ انتشار خبر: سه‌شنبه, 13 ژوئن , 2017 | 14:22 | کد خبر : 28040 |
 •   

  وزیر نفت گفت: صادرات مجانی گاز به ترکیه به هیچ وجه صحت ندارد و گازی که به این کشور صادر می‌شود، برای آن صورتحساب صادر می‌شود و رقم مشخصی برای تسویه حساب است.

  نفت ساران؛

  به گزارش نفت ساران، مهندس بیژن زنگنه که روز دوشنبه (۲۲ خردادماه) برای پاسخ به ابهامات مربوط به صادرات گاز ایران به کمیسیون انرژی مجلس رفته بود، در این باره اظهار کرد: این قرارداد فراز و نشیب‎هایی برای تعدیل قیمت داشته و ترکیه، ۲ بار مسئله صادرات گاز به این کشور و قیمت آن را در داوری بین المللی مطرح کرده است.

  وی با بیان این که ایران توانسته با استفاده از ظرفیت‌ها و پیگیری‌های شرکت ملی گاز ایران درخواست و ادعاهای ترکیه را در داوری تعدیل کند، افزود: قرارداد صادرات گاز ایران به ترکیه هم اکنون جریان دارد و ایران  و شرکت ملی گاز در هیچ موردی جریمه و یا مکلف به پرداخت خسارت به ترکیه نشده است.

  وزیر نفت ادامه داد: ایران در ۲ مرحله، نخست در سال ٩١ و دوباره در سال ٩۵ به کاهش قیمت مکلف شد که این کاهش ١٢.۵ درصد در سال ٩١ و ١٣.٣ درصد در سال ٩۵ بوده است.

  زنگنه با بیان این که کاهش قیمت گاز از چند سال پیش مقرر شده بود که اعمال شود، یادآور شد: بخشی از این پول که در این سال ها مازاد دریافتی بوده باید به ترکیه بازگردانده شود.

  وی افزود: ایران در طی این دوره ۱۴.۲ میلیارد دلار از ترکیه بابت صادرات گاز دریافت کرده است، که با کاهش ١٣.٣ درصدی که داوری بین المللی تصویب کرده باید ١٣.٣ درصدی از ١۴.٢ میلیارد دلار به ترکیه به عنوان اعمال کاهش قیمت بازپرداخت شود.

  وزیر نفت با بیان این‌که این موضوع در قراردادهای بین المللی متعارف بوده و نوعی تسویه حساب محسوب می شود، ادامه داد: صادرات مجانی گاز به ترکیه به هیچ وجه صحت ندارد و گازی که به این کشور صادر می شود، برای آن صورتحساب صادر می شود و رقم مشخصی برای تسویه حساب است.

  وزیر نفت تصریح کرد: ایران به جای پرداخت نقدی بابت مازاد دریافتی، به قیمت روز،  گاز به ترکیه صادر می‌کند.


  Warning: Use of undefined constant getILikeThis - assumed 'getILikeThis' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naftsara/public_html/1111/wp-content/themes/bayan/single-1.php on line 73
  برچسب ها:


  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط نفت ساران در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  وارد کردن آدرس ایمیل اختیاری می باشد

  وارد کردن آدرس وبسایت اختیاری می باشد

  امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳
  • تازه ترین خبرهای ورزشی نفت ساران