نفت ساران ،اکراهاً (نفت و گاز عشیره ای گچساران) تعطیل است | جایگاه علم بدنسازی در ورزش کجاست ؟

 • تاریخ انتشار خبر: یکشنبه, 27 نوامبر , 2016 | 21:01 | کد خبر : 22033 |
 •   

  یادداشت ورزشی به قلم محسن بابادی قصد دارم جهت جلوگیری از اطاله ی کلام ، بدون هیچگونه مقدمه ای به اصل مطلب بپردازم . به گفته اکثر متخصصین علم بدنسازی ، در اکثر ورزشها خصوصا ورزشهای گروهی ، گهگاه علم بدنسازی از مسائل فنی ، تاکتیکی و تکنیکی در اولویت بالاتری قرار دارد ، زیرا ...

  نفت ساران؛

  یادداشت ورزشی به قلم محسن بابادی

  قصد دارم جهت جلوگیری از اطاله ی کلام ، بدون هیچگونه مقدمه ای به اصل مطلب بپردازم . به گفته اکثر متخصصین علم بدنسازی ، در اکثر ورزشها خصوصا ورزشهای گروهی ، گهگاه علم بدنسازی از مسائل فنی ، تاکتیکی و تکنیکی در اولویت بالاتری قرار دارد ، زیرا اگر ورزشکاری توانایی لازم و آمادگی جسمانی مناسبی نداشته باشد ، بهیچوجه نمیتواند مهارتهای خویش را اجرا نماید .
  برای ملموس تر شدن موضوع ، این سوال را از خود بپرسید :

  ۱ ورزشکار ۱۸ ساله دارای مهارتها ، تکنیک و تاکتیک پذیری بالاتری است یا ۱ ورزشکار ۳۵ ساله ؟ برای پاسخ به این سوال ورزش فوتبال را در نظر بگیرید . قطعا ۱ بازیکن ۳۵ ساله بمدت ۱۷ سال بیش از ۱ بازیکن ۱۸ساله پاس داده ، دریبل کرده ، شوت زده ، تکل رفته ، کنترل کرده ، با سر به توپ ضربه زده و… اما آنچه مانع اجرای این مهارتها در این سن و سال میشود آمادگی بدنی پایین تر نسبت به ۱ جوان ۱۸ ساله است .

  بعنوان مثالی دیگر ، بهترین بازیکن تاریخ ایران ( علی کریمی ) را در نظر بگیرید که پس از سال ۲۰۰۴ و کسب عنوان سومی ایران در جام ملتهای آسیا ، درحالی که در اوج پختگی فوتبال بود ، در اثر عدم شرکت مستمر و منظم در تمرینات بدنسازی پیش فصل و حتی تمرینات تیمی ، روز به روز افت بیشتری کرد .
  به گونه ای که تا قبل از رفتن به شالکه آلمان در اوج دوران افول ورزشی خویش قرار داشت و همه کارشناسان ، فوتبال وی را تمام شده میپنداشتند . هر چند هنوز یکه تاز میدانها بود ولی دیگر آن علی کریمی سابق و مارادونای آسیا نبود .

  دلیلش این نبود که تکنیکهای و مهارتهایش را از یاد برده باشد ، بلکه این افت بدنی و اضافه وزن بود که مانع این درخشش میشد و همانطور که در خاطر دارید ، پس از حضور معجزه گونه ی ۶ ماهه در شالکه ، آن هم در سن ۳۳ سالگی ، در اثر اراده ی ستودنی خویش و تمرینات طاقت فرسای فیلیپس ماگات ، به اوج آمادگی بدنی رسید و پس از آن در بازگشتی شکوهمند به فوتبال ایران ، همگان بازیهای درخشان وی ، از جمله داربی معروف پایتخت که همه را انگشت به دهان و مسحور جادوی خویش کرد را بخوبی به خاطر دارند .

  پس از همین مثال ساده بخوبی میتوان فهمید که دارا بودن آمادگی جسمانی مناسب ، نقش عمده ای در اجرای بهینه مهارتها بر عهده دارد.
  لذا میبایست مربیان و بازیکنان ، تا آنجایی که برایشان مقدور است ، بحث بدنسازی را جدی گرفته و از علوم مکمل همچون ماساژ ، آب درمانی ، کمکهای اولیه ، پزشکیاری ، تغذیه ، علم تمرین ، هیپنوتیزم ، یوگا ، کار با وزنه ( انواع ورزشهایی که در بالا بردن قابلیتهای بدنی و ذهنی کمک میکنند )…سر رشته داشته باشند و با مطالعات گسترده و پیگیری فراوان ، جهت یادگیری این علوم ، با تلاش و تفکر در ذهن خود ایده پردازی نموده و تمریناتی جدید مطابق با علوم موجود و متناسب با نیاز خویش طراحی نمایند .

  در واقع از ۱۰۰% آنچه در سطوح بالا سبب افتخار آفرینی و قهرمانی میشود ، ۵۰% به آمادگی جسمانی و ۵۰% به مهارت ، هوش ، خلاقیت ، تکنیک و تاکتیک و.. ورزشکار بستگی دارد .
  یکی از مهمترین عواملی که سبب کسب قهرمانیهای مکرر میشود ، بالابردن و حفظ آمادگی بدنی بالای ورزشکاران حرفه ایست .

  همانگونه که میدانید ، کشور امریکا و کلا قاره امریکا ، دارای بالاترین سطوح علم بدنسازی هستند .گواه این مدعا قهرمانان دو سرعت ( امریکا ، باهاماس ، جامائیکا ، کانادا ) ، قهرمانان پرورش اندام ( امریکا و کانادا ) ، بسکتبالیست های مطرح ( لیگ افسانه ای MBA ) ، اسطوره های دنیای بوکس (امریکا و کوبا ) ، کشتی گیران مطرح ( امریکا ، کانادا و کوبا ) و حتی والیبالیستهای ( کوبا ، برزیل ، امریکا ، آرژانتین ) میباشند که از این فاکتور بالا بودن علم آمادگی جسمانی نهایت بهره را برده اند .

  در ورزش مهیج کشتی نیز بارها دیده اید که قهرمانان ایران و روسیه علی رغم برتری فنی و تکنیکی ، در مقابل قهرمانان ایالات متحده سر تعظیم فرود آورده اند . زیرا کشتی گیران امریکا (مثلا جوردن باروس ) با آمادگی مثال زدنی خویش ، اجازه اجرای هیچ فنی را به هیچ حریفی نداده و نمیدهند .

  والیبالیستهای آنان نیز با پرشهای معجزه گونه ، فرصت قدرت نمایی از هر حریفی را میگیرند .
  کارلوس کیروش پس از صعود ایران به جام جهانی ۲۰۱۴ ، با خود بسیار اندیشید که تیمش به هیچ طریقی نمیتواند طی زمانی ۶ ماهه ، از نظر تکنیکی ، تاکتیکی و…حریفی قدرتمند جهت تقابل با نیجریه و آرژانتین باشد ، ولی این مربی زیرک و با دانش پرتغالی راه حلی کلیدی پیدا کرد.

  کیروش پی برد که با بالا بردن آمادگی جسمانی بازیکنان خویش ، میتواند در حد قواره جام جهانی حاضر شود . بگونه ای که در فرایند آماده سازی تیم ، حتی از ۱ مربی کار کشته رشته های رزمی نیز برای تحقق این هدف بهره جست و توانست در اقدامی سنجیده و به جا ، میانگین دوندگی ۹ کیلومتر در طی ۹۰ دقیقه بازیکنان تیم ملی ایران را به محدوده ۱۲ کیلومتر در طی ۱ بازی (درحدود استانداردهای جهانی ) نزدیک کند .
  در واقع هدفش این بود که اگر نمیتوانیم در اکثر زمینه های تاکتیکی ، تکنیکی و مسائل فنی پا به پای آنان پیش برویم ولی حداقل تلاش میکنیم به اندازه آنان و چه بسا بیش از حریفان بدویم تا بتوانیم پرس کنیم و ضد حملات برق آسا بزنیم .
  کارلوس کیروش توانست با این روش ، ضعفهای تاکتیکی و فنی تیمش را تا حدودی جبران نموده و در این خصوص صحیح ترین تصمیم را گرفت.

  این روش جواب داد و بجز بازی آخر ایران که تیم ما با ۱ بازی باز ، بدون هدف و بی انگیزه و بعلت سایر مسائل فنی دیگر که در این مجال نمیگنجد بازی نمود ، در ۲ مسابقه نخست واقعا همه دنیا و حتی خود ما را متحیر کرد .

  پس مربیان و ورزشکاران زحمتکش توجه فرمایید که اگر بتوانیم روی بدنسازی ۱ تیم ورزشی بصورت اصولی و کافی کار کنیم ، این اقدامات سایر ضعفهای فنی را تا حدود زیادی پوشش داده و بار برخی مشکلات فنی و تاکتیکی تیم را به دوش میکشد .


  Warning: Use of undefined constant getILikeThis - assumed 'getILikeThis' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naftsara/public_html/1111/wp-content/themes/bayan/single-default.php on line 68
  انتهای پیام/شایسته

  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط نفت ساران در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  وارد کردن آدرس ایمیل اختیاری می باشد

  وارد کردن آدرس وبسایت اختیاری می باشد

  امروز چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲
  • تـــازه ترین خبرهای نفت ساران
 • گزارش نفت ساران با موضوع تخلف انتخاباتی حسینی پور به شورای نگهبان
 • همایش بزرگ انقلابی بسیجیان گچساران برگزار شد
 • ناصر صالحی فرمانده بسیج در رزمایش جهادگران فاطمی گچساران : فلسفه مدیریت جهادی بسیجیان اخلاص است
 • مردم گچساران جنایات سفالت برانگیز رژیم غاصب صهیونیستی را محکوم کردند
 • نماز جمعه گچساران به امامت دکتر سید عنایت هاشمی منش برپاشد: فردا ۹:۳۰ مردم بصیرگچساران به راهپیمایی حمایت از مردم غزه دعوت می شود
 • چکیده ۷۴ ضربه شلاق ناصرحسینی پور بر پیکر تاریخ ایلات واقوام استان کهگیلویه و بویراحمد
 • دیدارمدیرمسئول خبرگزاری نفت ساران بادکترامین درخشان مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان کهگیلویه وبویراحمد
 • تَشت فرماندار معلم ناکارآمد،این بار با ادامه بلاتکلفی کارگران پتروشیمی گچساران به زمین افتاد
 • اخطار به حراست تا هشدار به دانشی و مدیرعامل پنهان وزارت نفت در حوزه انتخابیه گچساران وباشت
 • شاکی خبر نفت ساران از حراست مناطق نفتخیز جنوب آمد !
 • شلیک حراست نفت و گاز گچساران به پای سازمان کل حراست وزارت نفت دولت دوازدهم و سیزدهم
 • نقض بی طرفی اورنگ نارکی علیه قانون مطبوعات به نام رضا شایسته /نفت ساران بیانیه صادر کرد
 • دعوی نفت وگاز گچساران وبهانه شایسته بازگشت ،طوف خیمه به مدیریت خبرگزاری نفت ساران
 • وظایف یک نگهبان حراست چیست و چگونه باید به آن عمل کرد ؟
 • به زودی خودسوزی قریب الوقوع رضا شایسته در دوگنبدان ناصر حسینی پورزنده پخش خواهد شد
 • دعوت ستاد انتخابات به مطالعه دیکته ناصرحسینی پور داوطلب مجلس به غلامرضا کمالی
 • اظهارات متقلبانه دانشی وسوء علی مددی تا جذب ۲نیروی رانت شده کمالی در روابط عمومی نفت وگاز گچساران
 • اطلاعیه شماره (۷) ستاد انتخابات کشورصادر شد
 • محمدی فرماندار اوز:تلاش درحفظ وپاسداشت فرهنگ عامه میراث گذشتگان است
 • در دیدار فرماندار شهرستان خنج با معاون قرارگاه نهضت ملی مسکن فارس چه گذشت