• تاریخ انتشار خبر: شنبه, 25 می , 2024 | 16:32 | کد خبر : 58682 |
 •   

  یک فرصت ناب برای عبور از بحران به قلم فتح الله جوادی

  نفت ساران؛

  انتخابات پیش رو، فرصت بسیار مهمی که می‌تواند در صورت تدبیر درست و آسیب‌شناسی علت کاهش مشارکت در مراحل اول و به ویژه دوم انتخابات مجلس که اخیراً برگزار شد و اصلاح روندهای نادرستی که علت یا علل ایجابی آن بوده‌اند، به عرصه نمایش مشارکت قابل قبول و حداکثری مردم بدل شود چیزی که در حال حاضر سخت بدان نیازمندیم و در جای خود بسیار هم مهم و تاثیرگذار است.

  فتح الله آملی: حادثه تلخ و تاسفبار سقوط هلی‌‌کوپتر حامل رئیس‌جمهور و چند تن از مقامات بلندپایه کشور و گروه پروازی نه فقط مردم ایران را متاثر کرد بلکه در مجامع بین‌المللی و کشورهای منطقه هم بازتاب گسترده‌ای داشت برخی کشورها بین یک تا سه روز عزای عمومی اعلام کردند و تقریباً مقامات بلندپایه اکثر کشورها پیام تسلیت فرستادند و در همان شب تلخی که به دغدغه و استرس و انتظار گذشت هم بسیاری نگرانی خود را ابراز کردند.

  حتی آنها که به منش و روش دولت اعتراض و انتقاد و گلایه داشتند. با همه اختلاف نظرهایشان. به هر حال دکتر رئیسی هم جدای مقام و مناصب رسمی که داشت از ابتدای انقلاب مورد وثوق امام و در طول سال‌های پس از انقلاب و بعد از رحلت آن عزیز هم در مناصب مهم خدمتی چون یک سرباز در خدمت نظام بوده و در دوران ریاست‌جمهوری هم مرتب با انجام سفرهای استانی و گفت‌و‌گو با مردم روحیه و نیت خدمت به مردم خود را نشان داد که آخرین اقدام او افتتاح سد خداآفرین در مرز مشترک ایران و آذربایجان همراه با رئیس‌جمهور این کشور بود که در جریان آن این اتفاق تلخ افتاد و منجر به درگذشت به تعبیر رهبری شهادت‌گونه او و همراهانش گردید. در پیام رهبری هم به این صفات و روحیات به خوبی اشاره شده است.

  اما در کنار این افسوس و دریغ البته باید از یک نکته امیدوارکننده هم که در ساختار نظام و در تجربه زیسته ۴۵ساله گذشته آن قابل رصد است سخن گفت که چنین حوادث تلخی را می‌توان در سایه آن مدیریت کرد.

  ما در طول انقلاب تجربه‌های تلختری را هم در فواصلی حتی کوتاهتر و مکرر تجربه کرده‌ایم. هفتم تیر و ۸ شهریور از جمله آن نمونه‌هاست و پس از آن رحلت امام و نگرانی که از بابت جانشینی و نحوه اداره کشور وجود داشت و … حوادث تلخ و تابسوزی که در فواصلی اندک اتفاق افتاد و هر کدام می‌توانست نظامی را فرو پاشد اما وقتی فاجعه ۷ تیر اتفاق افتاد با شرکت مجروحین حادثه با برانکارد، کار مجلس حتی یک روز هم دچار وقفه نشد.

  و حال هم با وجود این حادثه تلخ، با یک فرمان رهبری مسئله مدیریت اجرایی کشور که در بسیاری از کشورها می‌تواند بحران بیافریند مدیریت شد.

  این حادثه نوعی وفاق و همدلی هم به وجود آورد که در ارتقای سرمایه اجتماعی می‌تواند نقش‌آفرینی کند چرا که حتی منتقدان دولت و حتی مخالفان هم هر کدام با شدت و ضعف‌هایی از آن متاثر شدند یا تاثیر گرفتند و علت ابعاد گسترده و بین‌المللی بازتاب حادثه هم به این خاطر است که ایران امروز کشور مهمی نه تنها در منطقه بلکه در مناسبات بین‌المللی است و اگر بتوان با اصلاح کژکارکردی‌ها و ترک فعل‌ها و روندهای معیوب در نحوه حکمرانی و مدیریت کشور به ویژه در حوزه اقتصاد و البته با فاصله‌گیری از یک‌سویه‌‌نگری و جزمیت جلب مشارکت مردمی و استفاده از حداکثر ظرفیت نخبگانی، مسیر درست‌تری را برای حل مشکلات داخلی برگزید و به کار بست، این وفاق بیشتر و سرمایه اجتماعی هم تقویت خواهد شد.

  نکته مهم بعدی اما انتخاباتی است که در فاصله کمی از انتخابات مجلس در پیش خواهیم داشت که از اهمیتی حیاتی برخوردار است و آن هم تعیین رئیس‌جمهور بعدی است که از همین حال باید بهترین شرایط را برای برگزاری یک انتخابات پرشور فراهم کرد.

  فرصت بسیار مهمی که می‌تواند در صورت تدبیر درست و آسیب‌شناسی علت کاهش مشارکت در مراحل اول و به ویژه دوم انتخابات مجلس که اخیراً برگزار شد و اصلاح روندهای نادرستی که علت یا علل ایجابی آن بوده‌اند، به عرصه نمایش مشارکت قابل قبول و حداکثری مردم بدل شود چیزی که در حال حاضر سخت بدان نیازمندیم و در جای خود بسیار هم مهم و تاثیرگذار است.

  به سهم خود وقوع این حادثه تلخ را تسلیت می‌گوئیم و به روان درگذشتگانی که ان‌شاء‌الله اجر شهید می‌برند درود می‌فرستیم و البته امیدواریم به علل بروز این حادثه نیز با دقت تمام و بدون مسامحه پرداخته شود که مبادا قصور یا تقصیری در میان باشد.

  نویسنده :


  Warning: Use of undefined constant getILikeThis - assumed 'getILikeThis' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naftsara/public_html/1111/wp-content/themes/bayan/single-1.php on line 73

  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط نفت ساران در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  وارد کردن آدرس ایمیل اختیاری می باشد

  وارد کردن آدرس وبسایت اختیاری می باشد

  امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
  • تازه ترین خبرهای ورزشی نفت ساران