• تاریخ انتشار خبر: چهارشنبه, 29 می , 2024 | 18:49 | کد خبر : 58947 |
 •   

  نفت ساران خبر داد ؛  انتخابات همان انتخابات است اما اصلاحات همان اصلاحات دو ماه پیش نیست که انتخابات را تحریم کرد و رئیس دولت اصلاحات در یک حرکت قابل تامل پای صندوق رای حاضر نشد.

  نفت ساران؛

  به گزارش نفت ساران به نقل از جهان نیوز ؛ اصلاح طلبان همواره با رویه سود و زیان سیاسی خود به انتخابات‌های مختلف نگاه می‌کنند اما با توجه به اتفاق تلخی که برای رئیس جمهوری فقید افتاد و تقویم انتخاباتی کشور جا به جا شد، طی ظرف زمانی دو ماه بیشتر رفتار دوگانه اصلاحات به چشم می‌آید.

  انتخابات همان انتخابات است اما اصلاحات همان اصلاحات دو ماه پیش نیست که انتخابات را تحریم کرد و رئیس دولت اصلاحات در یک حرکت قابل تامل پای صندوق رای حاضر نشد. حالا خود جراید اصلاح طلب مطرح می کنند که شخصیت های این جریان برای انتخابات ریاست جمهوری صف کشیده‌ اند.

  صف شخصیت‌های مختلف اصلاح طلب برای کاندیداتوری
  روزنامه اعتماد با اشاره به حضور کاندیداهای مختلف این جریان سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم لیستی از شخصیت‌های سیاسی اصلاحات که احتمال کاندیداتوری آنان وجود دارد را نام برده و می‌نویسد: «زمزمه‌های کاندیداتوری چهره‌های اصلاح‌طلب اما به همین جا ختم نشد؛ دیروز اخباری غیررسمی در رسانه‌ها بازتاب پیدا کرد که چهره‌هایی چون سیدمحمد صدر و رضا اردکانی همراه با مجید انصاری به لیست نامزدهای مورد نظر اصلاح‌طلبان راه پیدا کرده‌اند. ضمن اینکه اسحاق جهانگیری هم همچنان به عنوان نامزد بالقوه اصلاح‌طلبان در کنار سایر چهره‌ها مطرح شده است.»

  اینکه چه اتفاق شگرف و تحول بنیادینی رخ داده که رفتار سیاسی اصلاح طلبان ۱۸۰ درجه با انتخابات مجلس دوازدهم که ۱۱ اسفندماه سال گذشته برگزار شد، فرق کرده، سئوالی است که باید آنرا در لابه لای کنش‌های سیاسی آنان در آینده نزدیک پاسخ داد اما به نظر می‌رسد که اصلاح طلبان به خوبی از فضای انزوای سیاسی خود باخبرند که حالا برای این انتخابات سعی دارند تمام قد حضور داشته باشند.

  با توجه به برخی رفتارهای رسانه‌ای این جریان در تخریب دولت سیزدهم به نظر می رسید که اصلاحات کم کم خود را آماده این انتخابات می کند اما حالا با شهادت آیت الله رئیسی و همراهانش در یک سانحه هوایی اصلاح طلبان خود را به طور جدی در یک کارزار انتخاباتی می بینند که دو ماه پیش آن را تحریم کرده‌اند و این موضوع به نظر می‌رسد برای آنان حتی به یک پاشنه آشیل بدل شود. چراکه افکارعمومی نسبت به رفتار دوگانه این جریان سیاسی با دیده تردید و تعجب نگاه می‌کند. هر چند که حضور اصلاح طلبان در انتخابات به حد خود تنور رقابت سیاسی را گرم می کند اما این جریان پیش از ورود به این رقابت باید به یک سئوال جدی پاسخ دهد که در این دو ماه چه چیزی تغییر کرده است؟

  اصلاح طلبان در انتخابات مجلس دوازدهم چه کردند؟
  مرور سیاسی رفتار دوگانه اصلاح طلبان در انتخابات مجلس و انتخابات حال حاضر نشان می‌دهد جریان اصلاحات در انتخابات مجلس دوازدهم با دو طیف عملگرا و رادیکال روبرو بود که با توجه به اینکه رئیس دولت اصلاحات پای صندوق رای حاضر نشد، وی به طیف تندرو گرایش دارد. در همین رابطه اصلاح طلبان عملگرا که خواهان حضور سازمانی و لیست دهی این جریان در انتخابات بودند مجبور شدند طی یک بیانیه‌ای در فضای اختناق و انحصارطلبانه‌ای که بوجود آمده بود نظر خود را بیان کنند.

  همین طیف با بیانیه «روزنه گشایی» اعلام کردند که خواهان حضور سازمانی و جریان اصلاحات در انتخابات مجلس هستند و فواید سیاسی آنرا مطرح کردند که یکی از این موارد این بود که اصلاح طلبان اگرچه کانون رایی هم نداشته باشند می‌توانند ادعا کنند که همواره برای نهاد دموکراسی حاضرند و حتی در این حوزه حاضرند ایثار کنند. متنها افرادی چون «سعید حجاریان» تئوریسین سیاسی این جریان به طور کاملا جالب توجهی اعلام کرد که این انتخابات چه سودی برای اصلاحات دارند و سهم این جریان از «پول سیاسی» یعنی همان قدرت چیست و از کیک قدرت چه نصیب این جریان می‌شود که در انتخابات مجلس شرکت کند؟

  بر همین اساس اگرچه برخی اصلاح طلبان خصوصا در فضای رقابت حوزه‌های انتخابیه غیر از کلانشهرها حضور شخصی داشتند اما اصلاحات با تحریم این انتخابات که رویه تندروهای این جریان بود حتی به مطالبه نیروهای درونی خود نیز پاسخ منفی داد. از همین رو بود که « مسعود پزشکیان» نماینده ادوار مختلف مجلس در پاسخ به اینکه رأی ندادن خاتمی تا چه اندازه برای شما قابل پیش‌بینی بود؟ گفت: «فکر نمی‌کردم خاتمی به اینجا برسد که رأی ندهد، طبیعتاً تحت فشار جریان‌های تند است کما اینکه از قبل هم بوده است.»

  رویکرد اصلاح طلبان به انتخابات چیست؟
  اگر انتخابات مجلس دوازدهم را کنار بگذاریم و نگاهی به کنش‌های انتخاباتی اصلاح طلبان در ادوار مختلف برگزاری این رویداد دموکراتیک در کشورمان بیندازیم به خوبی رویه خاص اصلاحات در اعمال سود و زیان سیاسی را مشاهده می‌کنیم. اصلاح طلبان هرگاه به این نتیجه رسیده‌اند که در فضای سیاسی کشور استقبال چندانی از آنان صورت نمی گیرد، رویه تحریم انتخابات را پیش کشیده‌اند و هرگاه نیز فضا را مساعده دیده‌اند پا به کارزار انتخابات گذشته‌اند.

  گو اینکه در خصوص برد و باخت انتخاباتی نیز حرف و حدیث های زیادی درباره اصلاح طلبان وجود دارد و این جماعت سیاسی با وجود ادعای دموکراسی خواهی و آزادی بیان نشان داده‌اند آن جایی که منفعت سیاسی حکم می‌کند حتی قاعده بازی را نیز بهم می‌زنند و دموکراسی را خراب کرده و کف خیابان را محل بازی سیاسی خود قرار می‌دهند و از همین روست که «سعید حجاریان» را تئوریسین خیابانی اصلاحات می‌نامند که بازی «فشار از پایین و چانه زنی از بالا» را در این جریان تئوریزه و عملیاتی کرد.

  با این اوصاف اصلاحات به رویه معمول خود عمل می‌کند اما در این میان با توجه به حادثه تلخی که برای رئیس جمهوری فقید افتاد و تقویم انتخاباتی کشور جا به جا شد و انتخابات مجلس و ریاست جمهوری پشت سر هم برگزار می‌شود، این رفتار دوگانه اصلاح طلبان طی دو ماه بیشتر به چشم می‌آید.


  Warning: Use of undefined constant getILikeThis - assumed 'getILikeThis' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naftsara/public_html/1111/wp-content/themes/bayan/single-1.php on line 73

  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط نفت ساران در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  وارد کردن آدرس ایمیل اختیاری می باشد

  وارد کردن آدرس وبسایت اختیاری می باشد

  امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
  • تازه ترین خبرهای ورزشی نفت ساران