• تاریخ انتشار خبر: یکشنبه, ۷ مهر , ۱۳۹۸ | ۱۶:۱۶ | کد خبر : 45387 |
 •   

  پتروسینا شرکتی که به ورشکستگی کشانده شد/ واریز پول شرکت به حساب شخصی اعضای هیئت مدیره!/ حسابداری بدون استقرار سیستم محاسبه بهای تمام شده.

  نفت ساران؛

  به گزارش نفت ساران به نقل از نفت خبر، قانون اساسی جمهوری اسلامی ۳ نوع مالکیت را به رسمیت شناخته است: مالکیت دولتی، خصوصی و تعاونی. خصولتی‌ها اما در این میان به پدیده‌ای عجیب بدل شدند که به تدریج در حال بلعیدن تمام اقتصاد کشورند. مهم‌ترین خصیصه خصولتی‌ها ماهیت شتر، گاو، پلنگ بودن‌شان است که شفافیت و پاسخگویی را به طور کامل از میان برده‌اند و با بنگاه‌های اقتصادی همچون گوشت قربانی رفتار می‌کنند.
  پتروسینا از جمله شرکت‌های کمتر شناخته شده خصولتی و زیرمجموعه تاپیکو است که به واسطه سوء مدیریت، با وضعیتی بحرانی مواجه است. نتیجه عملیات شرکت پتروسینا طی سال‌های اخیر همواره منتج به زیان گردیده به طوری که زیان انباشته شرکت به مراتب از سرمایه ثبتی آن بیشتر شده است.
  به علاوه شرکت از ساختار مالی مناسبی برخوردار نبوده، به طوری که جمع بدهی‌های جاری پتروسینا بیش از دارایی‌های جاری آن شده است.
  اکثر پروژه‌های اجرایی شرکت در سال مالی مورد گزارش دارای زیان ناویژه بوده است.
  عجیب‌تر این که به دلیل عدم استقرار سیستم بهای تمام شده متناسب با پروژه در شرکت و همچنین عدم برآوردهای لازم درخصوص درصد پیشرفت پروژه‌های در جریان، تعیین سود یا زیان نهایی پروژه‌های مزبور (که در صورت وجود زیان، بایستی کل آن در سال مالی مورد گزارش شناسایی و در حساب‌ها ثبت می‌شد) و آثار مالی ناشی از آن بر صورت های مالی مورد گزارش، مشخص نمی‌باشد. این حجم از بی‌قانونی و بی‌قاعدگی مالی در یک شرکت به شدت تعجب برانگیز است.
  سوال اینجاست که چه کسانی این شرکت را با این وضعیت بحرانی مواجه ساخته‌اند که تمام فعالیت‌ پروژه‌های اجرایی آن با زیان همراه بوده‌ است؟ ساختار مالی نامناسب را چه کسانی به این شرکت تحمیل کرده‌اند؟
  از دیگر مواردی که گویای وضعیت و ساختار مالی آشفته در این شرکت، این که به دلیل مسدود بودن حساب های بانکی شرکت کلیه عملیات بانکی از طریق حساب تنخواه مشترک آقایان اشرفی، فولادی و تاج الدینی صورت گرفته است. بررسی‌های به عمل آمده بیانگر آن است که در سال مالی مورد گزارش معادل مبلغ ۱۱٫۷۷۸ میلیون ریال از مطالبات واحد مالی مورد گزارش از شرکت نفت پاسارگاد مستقیما به حساب شخصی آقای فولادی (یکی از اعضای هیات مدیره) واریز شده است. واریز مبالغ هنگفت به حساب اشخاص جهت انجام عملیات بانکی شرکت، از جمله مواردی است که به شدت مستعد و زمینه‌ساز فساد است.
  نکته دیگر این که در این قبیل بی‌انضباطی‌های مالی بار دیگر نام شرکت نفت پاسارگاد به چشم می‌خورد که در گزارش‌های قبلی «نفت خبر» به وضعیت این شرکت پرداخته بودیم.
  فهرست مشکلات مالی در شرکت پتروسینا بلند بالاست از جمله این که مستنداتی مبنی بر رعایت مفاد ماده ۲۵ و ۴۰ اصلاحیه قانون تجارت در خصوص صدور اوراق سهام و ثبت آن در دفتر نقل و انتقالات سهام در اختیار حسابرس قرار نگرفته است.
  سوء مدیریت سهامدار اصلی یعنی تاپیکو کار را به ورشکستگی کامل شرکت پتروسینا رسانده است. زیان انباشته شرکت پتروسینا بیش از سرمایه ثبتی آن می‌باشد.
  لذا شرکت مشمول مفاد ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت بوده و ضروریست مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام تشکیل و در مورد انحلال یا بقای آن درچارچوب مقررات قانون مزبورتصمیم گیری شود.
  بر اساس متن صورت های مالی نتیجه عملیات شرکت نیز طی سال‌های اخیر همواره منتج به زیان گردیده به طوری که زیان انباشته شرکت درتاریخ ترازنامه به مراتب از سرمایه ثبتی آن بیشتر شده است .
  بعلاوه شرکت از ساختار مالی مناسبی برخوردار نبوده، به طوری که جمع بدهی های جاری واحد مورد رسیدگی (عمدتا بدهی و سود پرداختنی به سهامداران اصلی) معادل ۱۷۳٫۴۶۰ میلیون ریال بیش از دارایی های جاری آن گردیده، از طرفی شواهد موجود بیانگر آن است که در تاریخ این گزارش اقداماتی از جانب شرکت به منظور کاهش حجم عملیات از قبیل تعدیل نیروی انسانی و عدم پذیرش کارهای جدید صورت گرفته است.
  وضعیت به نحوی است که این شرکت قادر به ایفای تعهدات جاری و نهایتا سودآوری عملیات آتی به منظورتامین هزینه های جاری و جبران زیان انباشته نخواهد بود. در واقع سوء مدیریت فراگیر در مجموعه‌های خصولتی، یک شرکت دیگر را هم به شرکت‌های ورشکسته کشور افزوده است.
  از سوی دیگر برخلاف ماده ۳۳ دستور العمل اجرایی مبارزه با پولشویی، واحد مبارزه با پولشویی نیز در شرکت مستقر نشده و وضعیت این شرکت از حیث پولشویی دارای ابهام است.


  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط نفت ساران در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  وارد کردن آدرس ایمیل اختیاری می باشد

  وارد کردن آدرس وبسایت اختیاری می باشد

  امروز دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹
  • تازه ترین خبرهای ورزشی نفت ساران