• تاریخ انتشار خبر: پنج شنبه, ۱۰ مرداد , ۱۳۹۸ | ۰۹:۵۹ | کد خبر : 44945 |
 •   

  «جعفر ربیعی» در هلدینگ خلیج فارس دست گل میلیارد دلاری آب داد؟

  نفت ساران؛

  به گزارش نفت ساران به نقل از  انرژی نیوز، سرنوشت پتروشیمی ایران در دست «کلنگ»هاست، کلنگ‌ها هستند که تعیین می‌کنند که قرار است پتروشیمی ایران به بزرگترین تولیدکننده اوره و متانول جهان تبدیل شود و یا سبد متنوعی از انواع محصولات پلیمری را در اختیار داشته باشد. قدرت واقعی این صنعت استراتژیک در دست «کلنگ»هایی است که در دوره‌ای پشت سر هم در عسلویه زمین خوردند تا امروز شاهد ساخت ۱۲ مجتمع تولید متانول باشیم و یا کلنگ‌هایی که هزار کیلومتر دور از عسلویه در کردستان، مهاباد، میاندوآب و لرستان به زمین خوردند تا خوراک اتیلن را ۱۰۰۰ کیلومتر به شمال ببریم، پلی‌اتیلن تولید کنیم و دوباره ۱۰۰۰ کیلومتر آن را به جنوب برگردانیم تا دست آخر به چین صادر شود.

  در صنعت پتروشیمی قدرت و نفوذ «کلنگ»ها سال‌های سال است که نادید گرفته شده و این غفلت تاریخی موجب شده که امروز سهم صنعت ۵۶ ساله پتروشیمی ایران از پلی‌پروپیلن به یک میلیون تن هم نرسد و بیش از هفت برابر آن متانول و شش برابر اوره تولید کنیم، اوره‌ای که می‌تواند سرچشمه تولید دست کم بیش از ۱۰۰ محصول میان دستی و پائین دستی باشد در خوش بینانه‌ترین حالت خوراک دو واحد کوچک کریستال ملامین در پتروشیمی ارومیه و خراسان شده و تکمیل زنجیره ارزش متانول هم به غریبانه‌ترین محور توسعه این صنعت تبدیل شده است.

  این کلنگ‌ها می‌توانند مدیری که ادعا می‌کنند از مترو آمده و تخصصی در صنعت پتروشیمی ندارد را به یک باره رستگار کند و در طرف دیگر همین کلنگ‌ها می‌توانند با یک زمین خوردن بی‌موقع مدیرانی که از آنها به عنوان برند این صنعت یاد می‌شود را سال های سال در سایه این اتهام بزرگ قرار بدهد که تحریم هسته‌ای بود شما چرا اجازه دادید همه منابع کشور صرف ساخت همزمان ۲۰ طرح اوره و متانول شود ! بد نیست بدانید، امروز که فشار تحریم غیرقانونی افزایش یافته، این کلنگ‌ها آن قدر متخصص و حرفه‌ای شدند که از فعالان صنعت پتروشیمی سوال می‌کنند، تحریم شدیم اما چرا به اسم واحد دست دوم، دانش و تجهیزات برای تکمیل زنجیره ارزش وارد کشور نمی‌کنید؟

  همزمان با مرور گوشه‌ای از سرنوشتی که کلنگ‌ها برای صنعت پتروشیمی رقم زده‌اند، نزدیک به سیزده سال از کلنگ ساخت طرح مشترک متانول ایران و ونزوئلا توسط «هوگو چاوز» می‌گذرد، در این ۱۳ سال اتفاقات متعددی در چهارگوشه جهان افتاد یکی از روسای جمهوری که کلنگ ساخت این طرح را بر زمین گرم عسلویه کوبید، فوت شد و دیگری مغضوب و به همان نسبت ساخت این طرح هم فراز و فرودهای متعددی را تجربه کرد، با گذشت ۱۳ سال، در طول دو سال گذشته ساخت آن سامانی پیدا کرده و پیشرفت ساخت این طرح یک میلیون و ۶۵۰ هزار تنی متانول به حدود ۵۰ درصد رسیده و پیش بینی می‌شود با توجه به روند پیشرفت ساخت تا دو سال آینده در مدار بهره‌برداری قرار بگیرد. حالا سوال اینجاست اگر پتروشیمی آپادانا به بهره‌برداری رسید چه تحول جدیدی رقم می‌خورد؟

  این روزها آسان ترین کار ممکن در ایران تولید متانول بوده و آن قدر متان از توسعه پارس جنوبی داریم که می‌توانیم گوشه به گوشه کشور متانول بسازیم، محصولی که اگر چین نباشد بدون شک مشتری برای آن پیدا نمی‌شود و با بهره‌برداری از ۱۲ طرح در دست اجرا به نظر می‌رسد که در آینده‌ای نه چندان دور باید شاهد تبدیل شدن به بزرگترین متانول‌ساز جهان باشیم اما به همان نسبت هم باید از بازی تعرفه‌ای و راه‌اندازی جنگ دامپینگ چینی‌ها، ترس و وحشت داشته باشیم !

  پتروشیمی آپادانا یکی از همان ۱۲ طرح متانول بوده که در صورت بهره‌برداری از آن نه تنها گره‌ای از مشکلات ریز و درشت صنعت و هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس باز نخواهد کرد که جا را برای سایر صادرکنندگان متانول ایران در بازار چین تنگ می‌کند اما قرار است یک بار دیگر یک «کلنگ»، مدیرعامل صنایع پتروشیمی خلیج فارس را رستگار کند.

  کلنگ‌زنی طرح اتیلن اکساید اندیمشک و کامپاندهای زنجیره اتیلن سنقر کرمانشاه یکی از مهمترین تصمیمات دوره کوتاه مدیریت «جعفر ربیعی» در بزرگترین هلدینگ پتروشیمی ایران بود و این طرح‌ها حتی اگر ساخته نشوند هم اما پیام روشنی برای صنعت پتروشیمی به ارث می‌گذارند، دوره تولید محصولات تکراری تمام شده و باید به سمت تکمیل زنجیره ارزش و متنوع سازی سبد محصولات حرکت کرد.

  کلنگ‌ این دو طرح کام پتروشیمی ایران را شیرین کرده اما مدیرعامل پتروشیمی خلیج فارس با تعریف طرحی به ارزش یک میلیارد دلار به دنبال اجرای اولین طرح MTP تاریخ صنعت پتروشیمی در عسلویه بوده، طرحی که با آغاز ساخت آن در آینده‌ای نزدیک متانول پتروشیمی آپادانا (طرح سابق پتروشیمی ایران- ونزوئلا) به پروپیلن و پلی‌پروپیلن تبدیل خواهد شد، محصولاتی که از آنها به عنوان «خاویار» این صنعت یاد می‌کنند.

  طرح جدید ۷۰۰ هزار تنی MTP پتروشیمی آپادانا اجرایی خواهد شد یا خیر؟ پرسشی است که امروز نمی‌توان با قاطعیت به آن پاسخ روشنی داد، تعبیر خوابی که مدیرعامل صنایع پتروشیمی خلیج فارس برای این طرح دیده رویایی است و حسن این خواب شیرین آن است که امروز برای فردای پتروشیمی کشور فکر شده است. باید دید آیا این خواب رویایی تعبیر خواهد شد؟  آیا دوره‌ای می‌رسد که چشم این صنعت به ساخت اولین طرح تکمیل زنجیره متانول روشن شود؟

  برچسب ها:


  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط نفت ساران در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  وارد کردن آدرس ایمیل اختیاری می باشد

  وارد کردن آدرس وبسایت اختیاری می باشد

  امروز جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
  • تازه ترین خبرهای ورزشی نفت ساران