• تاریخ انتشار خبر: دوشنبه, ۷ آبان , ۱۳۹۷ | ۰۰:۴۱ | کد خبر : 41750 |
 •   

  دیلی اکسپرس چاپ لندن در مقاله ای به نقل از یکی از نزدیکان جمال خاشقجی روزنامه نگار کشته شده آل صعود نوشت او در صدد افشای جزئیات استفاده دولت پادشاهی از جنگ افزارهای شیمیایی در جنگ یمن بود و لندن قبل از قتل او، از نقشه مقامات امنیتی عربستان اطلاع داشت.

  نفت ساران؛

  به گزارش گروه وب گردی نفت ساران به نقل از هفته نامه صبح گچساران؛به نوشته این روزنامه، منابع متعدد اطلاعاتی فاش کرده‌اند که دولت «ترزا می» نخست وزیر بریتانیا سه هفته قبل از آن که این روزنامه نگار منتقد ریاض وارد کنسولگری آل صعود در شهر استانبول ترکیه شود، از توطئه ریاض برای ربودن او اطلاع داشته است.

  یک منبع اطلاعاتی به دیلی اکسپرس گفت: «ما ابتدا در هفته نخست ماه سپتامبر، یعنی سه هفته پیش از ورود خاشقجی به کنسولگری عربستان در استانبول در روز دوم اکتبر، مطلع شدیم که مسائلی در جریان است، هر چند برای دریافت جزئیات به زمان بیشتری نیاز بود.»

  وی افزود: «آن جزئیات شامل فرمان‌های قبلی دایر بر ربودن خاشقجی و بردن وی به عربستان سعودی و بازجویی از او بود. البته راه برای گزینه های دیگر و حل نهایی مشکل هموار شده بود.

  ما اطلاع داشتیم که فرمان‌ها از سوی یکی از اعضای محفل پادشاهی سعودی آمده بود، اما اطلاع مستقیمی از این که فرمان‌ها از ناحیه شخص محمد بن سلمان ولیعهد صادر شده باشد، نداشتیم.

  می‌توانیم بگوئیم کسی که فرمان اولیه را صادر کرد، او بوده است.

  این منبع کاملا موثق می گوید ام آی- ۶، سرویس اطلاعاتی خارجی بریتانیا، به همتایان در ریاض هشدار داد که جلو دسیسه را بگیرند و ماموریت را لغو کنند اما این هشدار نشنیده گرفته شد.

  این منبع به روزنامه انگلیسی گفت:‌ روز یکم اکتبر مطلع شدیم که یک گروه شامل «ریاست الاستخباریه العامه» (سازمان اطلاعاتی سعودی GID ) به استانبول رفته و خیلی واضح بود که ماموریت گروه چیست.

   از طریق کانال‌هایمان هشدار دادیم که این ایده خوبی نیست.

  رویدادهای بعدی نشان داد که این هشدار ما هم ناشنیده مانده است.

  از منبع اطلاعاتی پرسیده شد، چرا ام آی-۶ به آمریکا – شریک اطلاعاتی خود – اطلاع نداد و پاسخ این بود که ما کاری را که می بایست بکنیم انجام داده ایم.

  دیلی اکسپرس از زبان دوست نزدیک خاشقجی نقل می کند که وی اسناد مهمی به دست آورده بود که نشان می داد آل صعود در جنگ نیابتی یمن از جنگ افزارهای شیمیایی استفاده می کند.

   او از این مساله بسیار برآشفته و نگران بود.

  روزنامه در ادامه می افزاید اخبار تایید نشده ای حاکی از این بود که آل صعود در جنگ نیابتی یمن از موادی که گاز عصبی سارین تولید ‌می‌کند استفاده کرده‌اند، اما منبع اطلاعاتی بر آن است که منظور خاشقجی به کارگیری گاز فسفر از سوی سعودی‌ها در حملات هوایی در یمن علیه نظامیان و حتی غیرنظامیان بوده است.

  دراین روزنامه صراحتا از برنامه قتل جمال خاشقجی برای پوشش برهراس بن سلمان در افشاء استفاده جنگ افزار شیمایی دریمن وعواقب بین المللی آن  پرده برداشته شده است.  

   

  برچسب ها:


  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط نفت ساران در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  وارد کردن آدرس ایمیل اختیاری می باشد

  وارد کردن آدرس وبسایت اختیاری می باشد

  امروز دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸
  • تازه ترین خبرهای ورزشی نفت ساران