• تاریخ انتشار خبر: جمعه, 2 ژوئن , 2017 | 11:02 | کد خبر : 27770 |
 •   

  کابینه دوم روحانی متفاوت تر از کابینه ابتدایی او خواهد بود،چرا که هم شرایط روحانی تغییر یافته و هم وضعیت سپهر سیاسی دچار تحول شده و هم متغییرهای حاکم بر حوزه های مختلف و متکثر نسبت به 4 سال پیش تکانه های مختلفی داشته اند. مخلص کلام آنکه نه روحانی منتخب 18 میلیونی است و نه مجلس پیش روی او مملو از منتقدان و نه شرایط عرصه های مختلف به مانند سال 92.

  نفت ساران؛

  به گزارش نفت ساران ،کابینه به طور رسمی پس از مراسم تنفیذ و تحلیف در مرداد ماه به بهارستان معرفی می شود و روحانی که در آن بحبوحه تلاطم ها و دگرگونی های بنیادین در سال ۹۲ کابینه را در سریع ترین وقت ممکن به مجلس معرفی کرد، حال طبیعی است که پس از ۴ سال اشراف بر امور اجرایی و استقرار در موضع دولت،چینش کابینه دوازدهم را بسیار زود و در همین آغازین روزهای پس ازانتخابات کلید بزند.


  در ادامه به برخی تغییر و تحولات در کابینه به نقل از منابع آگاه اشاره خواهد رفت

  مرد پشت پرده به جای وزیر نخبه

  بی شک یکی از مهم ترین وزرای دولت دوازدهم با توجه به مطالبات عمومی و شرایط کشور و تغییر و تحولات پسا برجامی، وزیر اقتصاد است.

  علی طیب نیا وزیر نخبه دولت روحانی که لقب آقای ضد تورم را در طول چهار سال گذشته از آن خود کرده است، در طول چهار سال وزارت فراز و نشیب های بسیاری را تحمل کرد. او که رکودار بیش ترین رای اعتماد در میان تمامی وزرای تاریخ انقلاب است، به فاصله اندکی اولین وزیری بود که از مجلس نهم کارت زرد گرفت و دو بار دیگر نیز این اتفاق برای او رخ داد.

  وزیر ۵۷ ساله دولت روحانی در بحبوحه تلاطم های پر فراز و نشیب اقتصاد ایران سکان امور اقتصادی را در دست گرفت و توانست مهم ترین اقدام یعنی بازگشت ثبات به اقتصاد ایران را محقق کند و پس از سال های دراز برای اولین بار تورم تک رقمی را برای اقتصاد ایران به ارمغان آورد

  اما در شرایط فعلی به نظر می رسد که روحانی پس از دستیابی به این ثبات اقتصادی قصد به ایجاد تحرک و پویایی دو چندان در اقتصاد کشور را دارد و برای این مهم تصمیم گرفته که مسعود نیلی را به عنوان وزیر اقتصاد در دولت دوازدهم بگمارد.

  مردی که مدتی سمت مشاور اقتصادی روحانی در دولت یازدهم را عهده دار بود و سپس به دبیرخانه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت رفت و از او همواره به عنوان یک چهره منتفذ و اثر گذار در سیاست های اقتصادی دولت یازدهم یاد می شد و اکنون با توجه به تغییر و تحولات در مجلس به نظر می رسد فرصت برای معرفی وی به عنوان وزیر اقتصادی و بازی علنی وی در قلب اقتصادی دولت فراهم آمده است.

  منابع آگاه انتصاب مسعود نیلی به عنوان وزیر اقتصاد دولت دوازدهم را قطعی شده عنوان می کنند.

  خداحافظی با وزیر سالخورده و سلام به مدیر کارکشته

  خداحافظی با وزیر صنعت که در دولت های مختلف به ایفای نقش پرداخته و ریاست ستاد روحانی در انتخابات ۹۲ را نیز عهده دار بود، از بدیهیات تغییرات کابینه دوازدهم به شمار می آید، آنچنان که خود وی نیز بدان قبل از انتخابات تاکید و تصریح داشت. نعمت زاده خدمات بسیاری در صنعت و اقتصاد ایران داشت اما در چهار سال دولت روحانی می توان گفت پر حاشیه ترین دوران وزارت خود را سپری کرد.

  گفته می شود که جانشین نعمت زاده از صنعت خودرو و مدیر سابق ایمیدرو می آید. مدیری که از سال ۵۹ با حضور در جهاد سازندگی کار خود را آغاز و در سمت های مختلف و راهبردی در دولت های منهای احمدی نژاد! حضور داشته و آخرین سمت، وی معاون هماهنگی و نظارت اسحاق جهانگیری در دولت یازدهم بوده و در هنگام دولت اول روحانی نیز از او به عنوان وزیر صنعت بسیار یاد می شد. رضا ویسه اصلی ترین کاندیدا و می توان گفت قطعی ترین گزینه برای وزارت صنعت است.

  بازگشت مرد محبوب به صحن و سرای دانشگاه

  حسن روحانی برای معرفی وزرای وزرش ، ارشاد و آموزش و پرورش، به سراغ گزینه هایی رفت که یکبار از مجلس نهم دست رد به سینه آنها زده شده بود، حال سئوال این است که چرا برای سکان داری وزارت علوم به سراغ رضا فرجی دانا نرود؟ وزیر محبوبی که عملکرد او با اقبال و استقبال دانشگاهیان همراه بود و اکنون همه چیز برای بازگشت مجدد آقای وزیر به طبقه ۱۴ ساختمان شهرک غرب مهیا است. به خصوص که فرهادی نه فقط نتوانسته مطابق انتظار روحانی که همسو با مطالبات دانشگاهیان پیش رود.

  چهره فکری کاندیدای وزارتخانه ریشه ای

  شاید هیچ وزارتخانه ای همانند آموزش و پروش این سطح از فراگیری و این میزان از تاثیرگذاری بر امورات آینده کشور را ندارد. وزارتخانه ای که با توجه به این دایره شمول گسترده تاثیرگذاری نیازمند مدیری نخبه وکاربلد و برخوردار از نگاه تحلیلی و قدرت بالای فکری است. بیش تر مردم نام چهره این استاد دانشگاه شهید بهشتی را از مناظره با زاکانی در خاطر دارند اما برای اهالی فن او چهره ای محل رجوع و نخبه ای فکری است که ۱۷ سال سابقه حضور در بدنه آموزش و پرورش را هم داشته و همه گزینه های لازم را دارد. دکتر جواد اطاعت ۴ سال تمام در اتاق فکر روحانی حضور داشته و از معدود کسانی است که در این مدت و از میان چهره های حاضر در این محفل علیرغم همه گمانه زنی ها به کابینه تدبیر و امید نیامده است. با توجه به حواشی رقم خورده در دوران میریت دانش آشتیانی و مشغله های فراوان او در اداره موسسه های آموزشی به نظر می رسد وزارت آموزش و پرورش این بار پذیرای یک مدیر دیگر اصلاح طلب باشد.

  وزیر کار از حلقه یاران خاص می آید

  از معدود چهره های حلقه اصلی روحانی بود که در دولت اول او به کابینه راه نیافت، حال با توجه به حواشی بسیاری که در دوران وزارت علی ربیعی رقم خورد و نارضایتی های که پدید آمد و گلایه هایی که از رفتارهای ربیعی وجود دارد، روحانی برای جایگزینی ربیعی به فکر این مدیر مورد اعتماد خود برود. مرتضی بانک به عنوان اصلی ترین گزینه برای وزارت کار نامش در میان است و به نظر نمی رسد راه سختی برای تصدی این سمت پیش رو داشته باشد.

  تغییر اصولگرایانه و البته معتدلانه در وزارتخانه رابط

  وزیر دادگستری تنها وزیری است که نامش و شرح وظایف اش در قانون اساسی مورد تصریح و تاکید قرار گرفته است. حلقه وصل میان قوه مجریه و قضاییه که می تواند در این گلوگاه راهبردی حامل نقشی تاثیر گذار باشد و به نظر می رسد روحانی برای تغییر در این وزارتخانه، حسینعلی امیری را مد نظر داشته باشد. چهره اصولگرا و معتدلی که در دولت روحانی با قائم مقامی وزارت کشور کار خود را شروع کرد و اکنون به سمت معاونت رئیس جمهوری در مجلس رسیدهو چهره ای مقبول در میان طیف های مختلف سیاسی است.

  وزیر کلیدی از اردوگاه اصلاحی

  حجت الاسلام مجید انصاری از اردوگاه اصلاحات می آید اما در مشی و مرام آنچنان معتدلانه پیش رفته که گزینه بسیار مطلوب و ایده آل برای وزارت اطلاعات باشد. وزارتخانه ای که درهای آن به روی هر کسی گشوده نیست و مجید انصاری از توانمندی برخوردار هست که این وزارتخانه را در تلاطم های دوران و گذر ایام راهبری کند. از مجید انصاری به عنوان گزینه مطرح برای وزارت اطلاعات سخن به میان آمده و باید دید در ادامه انتصاب وی دچار چه فعل و انفعالاتی خواهد شد.

  وزیری که رفتنی است

  یکی از وزرایی که خداحافظی او با کابینه یازدهم قطعی به نظر می رسد، عبدالرضا رحمانی فضلی است و رئیس جمهوری به نظر می رسد بالاخره پس از چند سال قرار است در کابینه ای که دست او برای گزینش وزرا باز است، وزیری همسو تر را برای این سمت مهم و راهبردی برگزیند. چند گزینه برای تصدی این سمت نامشان در میان است که جدی ترین آنها کسی نیست جز حجت الاسلام موسوی لاری.

  حال باید دید در روزهای آینده این تغییر و تحولات چه سر و شکلی خواهد یافت.


  Warning: Use of undefined constant getILikeThis - assumed 'getILikeThis' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naftsara/public_html/1111/wp-content/themes/bayan/single-1.php on line 73
  برچسب ها:


  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط نفت ساران در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  وارد کردن آدرس ایمیل اختیاری می باشد

  وارد کردن آدرس وبسایت اختیاری می باشد

  امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳
  • تازه ترین خبرهای ورزشی نفت ساران