• تاریخ انتشار خبر: دوشنبه, 14 نوامبر , 2016 | 15:48 | کد خبر : 21385 |
 •   

  یادداشت به قلم رضامرادی طواف خیمه//   تغییر نام استان کهگیلویه وبویر احمد چه هدفی را دنبال میکند. آیا این تغییر نام وهزینه های جانبی این پاک کردن نام استان جدا از آسیب های فرهنگی  توجیه اقتصادی دارد. اگر بنر یک اداره رابه ارزش مالی روز بخواهیم حداقل دومیلیون محاسبه کنیم،باید نشست وبایک حساب سرانگشتی ...

  نفت ساران؛

  • یادداشت به قلم رضامرادی طواف خیمه//

   

  تغییر نام استان کهگیلویه وبویر احمد چه هدفی را دنبال میکند.

  آیا این تغییر نام وهزینه های جانبی این پاک کردن نام استان جدا از آسیب های فرهنگی  توجیه اقتصادی دارد.

  اگر بنر یک اداره رابه ارزش مالی روز بخواهیم حداقل دومیلیون محاسبه کنیم،باید نشست وبایک حساب سرانگشتی رقمی راکه بابت یک تعقیر نام ،از جیب بیت المال در استان هزینه خواهد شد را محاسبه کنیم.

  مردم انتظار ندارند در استانی که مشکلات فروان از جمله بی کاری از عدیده ترین مشکلات آن بوده ،وقت وانرژی مسئولان آن صرف یک نام گذاری وهزینه هایی که می توانند در نقطه ای محروم ،سرمایه گذاری شود ،در جایی غیر ضروری  صرف یک تعقیر نام شود .

   

   بپذیریم تغییر نام  یک استان شعاری است و مردم از اقدامات نمایشی و شعاری بیزارنند.

  نام استان کهگیلویه وبویر احمد  از صدها سال پیش در دنیا مطرح بوده و شناخته شده است و همچنین به صورتی نبوده که فردی بیاید در این خصوص تصمیم بگیرد و آن را فوری مطرح کند.

  طی صدها سال نام استان کهگیلویه وبویراحمد همین نام را برخود داشته است  و با توجه به اینکه در کشور وجهان به همین نام  شناخته شده است یک ارزش، هویتی وملی برای کشوردربر دارد.

   ما از این هویت چندساله  و امتیازآن   صرف نظر  کنیم که یک چیز جدید ابداع کنیم که چه اتفاقی حاصل شود؟

  خروجی آن چیست؟منافع  آن برای مردم استان چه دست آوردی را به دنبال خواهد داشت.

  با مراجعه به تاریخ می بینیم استان کهگیلویه وبویراحمد را به دیار آریوبرزن می‌شناسند.

  منطقه‌ای که اکنون استان کهگیلویه و بویراحمد نام دارد دارای پیشینه کهن تاریخی است.

  هر چند در گذشته‌ای نه چندان دور، جزء یکی از بلوکهای مملکت فارس بوده و از روستاهای توابع کازرون به شمار می‌رفته است .

  اما پژوهشگران بر این باورند که مهد حکومت بزرگ هخامنشیان و محل تولد پادشاهان بزرگ آن در منطقهٔ «انشان» بوده و هم اکنون نیز آثاری در رابطه با صحت این موضوع در کهگیلویه و بویراحمد کشف و قابل استناد است.

  این استان به جز در سلسله حکومت سامانیان ،طاهریان،و قراقو یو نلو و قسمت شمالی آن در حکومت مادها جزیی از خاک تمامی حکومت‌های ایران بوده.

  باچنین پیشنه ای تاریخی که استان کهگیلویه وبوبر احمد به پیشانی خود در عرصه تاریخ جهانی  دارد بدون شک مسئولانی که قد افراشته سخن از تعقیر نام یک تاریخ را به آسانی به زبان می رانند باید مبنای این اقدام را توضیح دهند.

  با تغییر نام استان چه اتفاقی رخ می دهد ؟ کفه ازدست رفته تاریخی ما به میزان کفه ای که به دست  خواهیم گرفت بار آنچه را که بادست خود پاک کرده ایم  ،برای ما باز می گرداند؟

   

   

   


  Warning: Use of undefined constant getILikeThis - assumed 'getILikeThis' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naftsara/public_html/1111/wp-content/themes/bayan/single-1.php on line 73

  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط نفت ساران در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  وارد کردن آدرس ایمیل اختیاری می باشد

  وارد کردن آدرس وبسایت اختیاری می باشد

  امروز پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲
  • تازه ترین خبرهای ورزشی نفت ساران