نفت ساران | مهرماه؛ برگزاری نخستین مناقصه قراردادهای جدید نفتی

 • تاریخ انتشار خبر: یکشنبه, 4 سپتامبر , 2016 | 05:08 | کد خبر : 17598 |
 •   

  مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران پیش بینی کرد نخستین مناقصه قراردادهای جدید نفتی مهرماه برگزار شود و گفت: آزادگان جنوبی احتمالا نخستین میدان از بین میدانهای بزرگ نفتی است که مناقصه آن در این قالب برگزار می شود. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نفت ساران ،  مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران پیش بینی کرد نخستین ...

  نفت ساران؛

  مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران پیش بینی کرد نخستین مناقصه قراردادهای جدید نفتی مهرماه برگزار شود و گفت: آزادگان جنوبی احتمالا نخستین میدان از بین میدانهای بزرگ نفتی است که مناقصه آن در این قالب برگزار می شود.

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نفت ساران ،  مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران پیش بینی کرد نخستین مناقصه قراردادهای جدید نفتی مهرماه برگزار شود و گفت: آزادگان جنوبی احتمالا نخستین میدان از بین میدانهای بزرگ نفتی است که مناقصه آن در این قالب برگزار می شود.

    علی کاردر صبح امروز (سه شنبه، ٩ شهریورماه) در یک نشست خبری با با بیان این مطلب افزود: نخستین مناقصه میدانهای کوچک و متوسط نیز برای واگذاری راهبری میدان به شرکتهای داخلی در آینده ای نزدیک برگزار می شود.

  وی با اشاره به تصویب اصلاحیه الگوی جدید قراردادهای نفتی طی روزهای اخیر، گفت: همانطور که در این اصلاحیه تاکید شده و در برنامه های شرکت ملی نفت ایران نیز از قبل پیش بینی شده بود، این شرکت، سبدی از مدلهای قراردادی مشتمل بر مدل جدید قراردادهای نفتی، بیع متقابل و EPCF را مورد استفاده قرار می دهد و از منابع داخلی نیز در برخی از طرحها استفاده می کند.

  کاردر ادامه داد: بر این اساس، شرکتهای داخلی می توانند راهبری میدانهای متوسط و کوچک را بر عهده گرفته و با همکاری شرکتهای خارجی، فعالیتهای موضوع قرارداد را دنبال کنند؛ میدانهای بزرگ نیز در قالب قراردادهای جدید نفتی به شرکت خارجی واگذار می شود و شرکت خارجی با همکاری شرکت ایرانی صاحب صلاحیت در میدان مدنظر فعالیت می کند.

  وی با بیان این که میدانهای بزرگ در قالب قراردادهای جدید نفتی و میدانهای کوچک و متوسط در قالبهای قراردادی جدید و بیع متقابل واگذار می شوند، ادامه داد: پیش بینی می کنم نخستین مناقصه قراردادهای جدید نفتی، هفته پایانی مهرماه برای میدان آزادگان جنوبی برگزار شود.

  مخازن غرب کشور در فهرست نخستین مناقصات میدانهای کوچک و متوسط

  کاردر همچنین از تهیه فهرست میدانهای کوچک و متوسط اولویت دار برای برگزاری مناقصه بین شرکتهای داخلی خبر داد و گفت: احتمالا مناقصه میدانهای کوچک و متوسط برای حدود سه میدان واقع در غرب کشور، پیش از مناقصه قراردادهای جدید نفتی برگزار خواهد شد.

  وی یادآور شد: میدانهای متوسط و کوچکی که بحث ازدیاد برداشت از آنها مطرح است، قطعا در قالب بیع متقابل واگذار نمی شوند چراکه این مدل قراردادی، نمی تواند در این زمینه پاسخگو باشد.

  معاون وزیر نفت با بیان این که کمیته های کمیسیون مناقصات و فنی و بازرگانی برای عملیاتی کردن قراردادهای جدید تعیین و نخستین جلسه هماهنگی آن نیز برگزار شده است، تصریح کرد: پیش بینی می کنیم سه قرارداد در قالب قراردادهای جدید تا پایان سال امضا و از محل این قراردادها حدود ١٠ میلیارد دلار سرمایه به کشور جذب شود.

  اصلاحات مدل جدید قراردادهای نفتی در یک نگاه

  کاردر با اشاره به اصلاحیات انجام شده در الگوی قراردادهای جدید نفتی عنوان کرد: بر مبنای تغییرات اعمال شده، در قراردادهای جدید برای پیاده سازی روشهای ازدیاد برداشت مخازنی در اولویت هستند که ضریب بازیافت فعلی آنها کمتر از ٢٠ درصد باشد؛ بازه زمانی قرارداد ٢٠ سال تعیین و همچنین مقرر شده است فرم قرارداد محرمانگی به شورای عالی امنیت ملی برود.

  وی درباره دیگر تغییرات اعمال شده گفت: به طور نمونه درباره مالکیت تولید در این قراردادها با توجه به سهم بری دولت، صندوق توسعه ملی و شرک ملی نفت ایران از درآمدهای حاصل از تولید نفت خام، اینگونه برداشت شده بود که شرکت ملی نفت ایران در صدد تغییر این سهم است و این مورد نیز اصلاح شد.

  کاردر با تاکید مجدد بر حفظ حاکمیت و مالکیت ایران در این قراردادها، افزود: شرکت ملی نفت ایران به عنوان کارفرما از ابتدا تا انتهای قرارداد حضوری پررنگ همراه با نظارت کافی خواهد داشت.

  مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اضافه کرد: برخی ایرادات وارد به الگوی جدید قراردادهای نفتی از جمله ضرورت پیوست ضمائم مکفی به قرارداد، مواردی بوده است که این شرکت، از همان ابتدا مدنظر داشت و قطعا این موارد را حتی در صورتی که یادآوری نمی شد، خود در پیش نویس نهایی قرارداد لحاظ می کرد.

  وی با  بیان این که نظرات هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین اعلام شده است، ادامه داد: پس از تائید نهایی الگو، فهرست شرکتهای خارجی آماده می شود و احتمالا هفته آینده، نامه برای شرکتهای خارجی طبق مقررات ارسال می شود تا شرکتها اطلاعات خود را اعلام کنند؛ همچنین از آنها خواسته می شود نام میدانهایی که تمایل بیشتری برای فعالیت در آن دارند را اعلام کنند.


  Warning: Use of undefined constant getILikeThis - assumed 'getILikeThis' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naftsara/public_html/1111/wp-content/themes/bayan/single-default.php on line 68
  انتهای پیام/شایسته
  برچسب ها:

  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط نفت ساران در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  وارد کردن آدرس ایمیل اختیاری می باشد

  وارد کردن آدرس وبسایت اختیاری می باشد

  امروز سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
  • تـــازه ترین خبرهای نفت ساران
 • سریال سلمان فارسی به شاهرود رسید
 • اینجا  آرزوی پایمالی خون فرزند پدر شهید و بستن فروغ چشمان کودک محله باغ فردوس ها را به دل شعبان بامخ مجلس دوازدهم خواهیم نشاند+ سند
 • رئیس اداره برق گچساران عین خیالشم نیست؟!
 • ازشعبان بامُخ اخراجی مجلس دوازدهم،فرماندار معلم واستاندار تا انتظار دو مدیر شایسته و مردم گچساران به اتصال یک بلوار
 • جلیلی و پزشکیان نیاز به غلام اخراجی مردم گچساران وباشت ندارند
 • چرا دستور مدیر کل در اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد نقض شده است؟
 • اقدام به گل نشسته در واحد حقوقی یک شهروند و درخواست یک توجه مهم از مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد
 • سرانجام نافرجام شکوائیه اداری علیه تضیع حقوق شهروندی و الله کس نجیبی فر؟!
 • عزل ابوالحسن غلامی با انتصاب یزدان شناس و تغییر بنیادین باشگاه به امید صعود تیم مردم استان کهگیلویه و بویراحمد به لیگ برتر
 • «بیان تا عمل» سند عدم شایستگی محمد باقر قالیباف با افتخار به انتخاب شهید بعدی خدمت در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
 • از هشتگ نفت ساران تا سودای باطل قالیباف و قزلچه با تائید اعتبار نامه اخراجی مجلس یازدهم
 • سخنگوی شورای نگهبان در خصوص اعتبار نامه اخراجی مجلس یازدهم در مجلس دوازدهم :به صورت کتبی استعلامی صورت نگرفته است
 • افرادی که درباره اعتبارنامه اخراجی مجلس یازدهم ابهام دارند بخوانند
 • پیشنه خانوادگی اخراجی مجلس یازدهم در تهدید به قتل مخالفان تا نمایندگان ملت در مجلس دوازدهم
 • مالک شریعتی به نقل از سخنگوی شورای نگهبان : ٢ تلخف محرز نوری قزلچه و ابطال تصویب اعتبار نامه اخراجی مجلس یازدهم از حوزه انتخابیه گچساران وباشت
 • اخراجی یازدهم خطاب به مالک شریعتی نماینده مجلس دوازدهم :به سلیمی گفت تکه‌تکه‌ات می‌کنم؛ به من هم گفت نمی‌گذارم شب به خانه‌ برسی!+فیلم
 • نفت ساران تأیید اعتبار نامه اخراجی مجلس یازدهم در مجلس دوازدهم را به دیهیمی و ادیبان تبریک گفت
 • نفت ساران در نقد رفتار شرم آور اخراجی مجلس یازدهم : شأن و حیثیت ۴٠ هزار رأی دهنده استان کهگیلویه و بویراحمد در صحن علنی مجلس دوازدهم بر باد رفت
 • بهار نیوز گزارش داد ؛ حاشیه و متن بررسی اعتبارنامه اخراجی مجلس یازدهم
 • دیارمیرزا به نقل از مالک شریعتی؛ اخراجی مجلس یازدهم به سلیمی گفت تکه‌تکه‌ات می‌کنم!